Vojvodina – Jugoslavija 33:0! Tako je glasio odnos pobeda i poraza Novosađana u svim susretima na domaćoj sceni u sezoni 1987/88. Bila je to sezona za nezaborav, za udžbenike u kojima je zlatnim slovima ostalo ispisano da u vitrine stigla prva titula i drugi kup. Do danas dupla kruna na taj način nije ponovljena.
Velelepnim rezultatima Vojvodine prethodili su ne manje značajni uspesi reprezentacije Jugoslavije, u koje su sebe utkali i Novosađani. Leta 1987. naša selekcija osvojila je zlatnu medalju na Univerzijadi u Zagrebu, a na najviše pobedničko postolje popeli su se i Žarko Petrović, Radovan Dabić i Velibor Ivanović. Već tada oni su bili istinski junaci, koji su dominaciju i šampionski let ubrzo nakon toga nastavili i u dresu crveno-belih. Nekako malo više od ostalih vojvođanska prestonica slavila je popularnog Žareta, osobenog gorostasa, odbojkaša budućnosti, koji nije prihvatao da ga zaslepe svetlosti reflektora. I dalje je široko otvorenih očiju hrabro gledao prema dečačkoj neostvarenoj želji – tituli državnog šampiona. Pričao je tada i najavljivao da je došlo vreme za najveće rezultate. Najavljivao i pogodio.
Zaletište Vojvodine za velika dela bila je Kranjska gora, gde je još u avgustu odrađen prvi deo priprema. Odatle su se Novosađani preselili u Klagenfurt, odigrali neke prijateljske utakmice i učestvovali na turniru, gde su bili prvi ispred kvalitetnih evropskih timova, između ostalih i italijanskih, francuskih, nemačkih… Usledio je i pehar na turniru „Agrovojvodine“ u Novom Sadu, koji je ostao upamćen i po oproštaju Nikole Marića, Dragana Nišića i Branislava Terzina.
Posle takve sjajne uvertire mogla je konačno da počne i zlatna sezona. Očekivano lako su Novosađani preskočili polufinalni turnir Kupa i ozbezbedili plasman u završnicu. Raskoš i lepotu igre ubrzo su pokazali crveno-beli i u Evropi. U prvom kolu CEV kupa bila je ubedljiva Vojvodina na svom terenu protiv Slavije iz Sofije, koja je sve nade u povoljan revanš ostavila u „Spensu“. Bugari nisu mogli ništa drugo nego da „gledaju“ Žareta i drugove kako dominiraju. I posle toga mnogi su sumnjali u kvalitet i spremnost Vojvodine za najveće rezultate, a ona je na startu sezone u Prvoj saveznoj ligi pokazala da nevernici greše. Derbi sa ekipom Mladosti ostao je to samo na papiru, Zagrepčani su bili nokautirani, a dalje su redom padali i Partizan, Krajinametal, Bosna…
To su bili jasni nagoveštaji da je prošlo vreme kada se o Vojvodini govorilo kao nadarenoj i ambicioznoj ekipi, dok su trofeje osvajali drugi.
-Put do vrha nije bio ni kratak ni lak. Tome su prethodile mnogo promene, koje je najpre u organizaciji doneo Rajko Kijac, a onda i u treningu Doroš Lešek. Mnogo smo radili i sve je bilo podređeno uspehu – kaže Branislav Dobrodolski.
I publika je disala plućima pobednika, te su se navijači okupljali i po 45 minuta pre značajnih utakmica, kakva je bila i ona u okviru drugog kola CEV kupa protiv Hapoela. Izraelski tim pao je lako u sjajnoj atmosferi u maloj sali SPC „Vojvodina“, a ništa drugačije nije bilo ni u revanšu. Značilo je to još jedan veliki rezultat na međunarodnoj sceni, a u trećem kolu čekao ih je silni Automobilist.
No, pre toga, trebalo je vrednosti potvrditi i na finalnom turniru Kupa. Očigledno da je Novosađanima dosadilo da gledaju u leđa, te su bukvalno protrčali kroz završnicu. Spartak, Mladost i Bosna ne da nisu mogli da pobede Vojvodinu, nego nisu uspeli ni set da joj uzmu. Radovali su se crveno-beli peharu Kupa Jugoslavije, koji su visoko podigli na turniru u Subotici.
Slavili su Novosađani svoje idole, momke sa sebi svojstvenim imidžom i došli da im iskažu duboku naklonost i divljenje već u okviru meča trećeg kola CEV kupa, kada je Vojvodina ugostila ruski Automobilist.
Da su mogli, navijači bi bez sumnje nadogradili i raširili malu salu SPC „Vojvodina“, u koju se, potpuno neverovatno, sjatilo oko 2.000 ljudi. Nemi u vatrenoj atmosferi ostali su i gosti, koji su posle prave drame u pet setova morali da polože oružje i pruže ruku crveno-belima. Iako je to bilo prvi put da je neki jugoslovenski tim savladao sovjetskog predstavnika, pobeda od 3:2, ipak, nije bila dovoljna u revanšu u Lenjingradu, gde je domaćin pokazao svu silinu ekipa iz SSSR-a.
– Nismo baš imali sreće u žrebu. Da nismo igrali sa Automobilistom, sigurno bismo igrali finale tog takmičenja – veli Radovan Dabić.
No, to evropsku priču Vojvodine nije učinilo manje lepom. Naprotiv, bio je to dodatni stimulans za najvažniji zadatak sezone – osvajanje titule.
U ligi nije jednostavno bilo ravnopravnog rivala, što je počelo da „brine“ mnoge stručnjake. I dalje su sumnjali, nekako im se činilo kako nije dobro što novosadska ekipa gotovo sve mečeve igra sa pola snage i pribojavali se da joj to ne pređe u naviku, pa da ne pruži maksimum čak i kada to bude bilo prekopotrebno. Takođe su „upozoravali“ da rezultate Vojvodina gradi na kvalitetu pojedinaca, a ne na kolektivu, te da bi trebalo da mnogo više igra kao porodica.
Ali, Vojvodina nije dugo čekala da pokaže kakav je kolektiv. Ligu je završila bez poraza. Lako je u doigravanju preskočila ekipu Partizana, obezbedila da se finalni turnir plej-ofa igra na njenom terenu, a onda pokazala crveno-belu rapsodiju. U prvom kolu završnice viđena je žestoko borba u kojoj je savladana Bosna 3:2, što je, kako se ispostavilo, bilo i presudno na turniru.
– Uvek smo nekako teško igrali sa Bosnom. I taj meč je bio neizvestan, znam da mi je Lešek u jednom momentu rekao da se spremim da uđem u igru, ali ja sam nekako verovao u ekipu i zamolio ga da sačekamo još malo. Usledio je tada i tajm-aut, tim se stabilizovao, te je sve do kraja meča išlo kako treba. Ispostavilo se da je taj duel bio i presudan u borbi za titulu – seća se Dobrodolski, a Gajić dodaje: – Bili smo u prednosti i tehnički i fizički. Jednostavno bili smo najbolji, zahvaljujući novom sistemu rada koji smo uveli i, naravno, kvalitetnim igračima.
U preostala dva kola pali su i Mladost i Partizan, a strateg Doroš Lešek, možda i u inat svima, pustio je da igraju svi prvotimci, dokazavši tako da Vojvodinu ne čine nekoliko zvezda, već da je ona zaista tim. I to kakav – najbolji. Šampionski. Prva državna titula nije bila samo istorijski trofej koji je obogatio vitrine kluba. Bio je to i početak jednog novog vremena. Vremena u kojem je Vojvodina stasavala u neprikosnoveni kolektiv, a Novi Sad postajao odbojkaška prestonica.
– Ne smem da budem prepotentan, ali čini mi se da je to jedna od najvećih titula, ako ne i najveća. Ne znam koju bih mogao da merim sa njom, jer smo sezonu završili bez poraza, a skinuli smo skalp Mladosti, ekipi koja je dva puta bila druga u Evropi, igrala najlepšu odbojku, bila deset puta skuplja nego mi. Činjenica je da smo oformili ekipu, u kojoj su svih dvanest igrača bili pobednici. Jednostavno smo voleli pobede, imali smo poseban imidž, a bili smo i jedna od najgledanijih ekipa. To nema cenu – ponosan je Radovan Dabić.